0
sepet

Elektrikli Süpürgeler için Hepa Filtre Ne Anlama Gelmektedir

Hepa filtre çoğumuz için halen gizemli bir nesnedir. Neden bazı süpürgelerin hepa filtreye sahip oldukları ve bazılarının da olmadığı tam olarak açıklanmamaktadır ancak görünen HEPA filtrelerin süpürgelerdeki filtrasyonu arttırmak için kullanıldıklarıdır yada nedir HEPA filtrenin gerçek katkısı ?

Bu sebeplerden, seçiminizi daha iyi yapabilmeniz için HEPA filtre ile ilgili detaylı açıklama sunuyoruz.

Öncelikle HEPA filtre içerisindeki HEPA terimi nedir ?

HEPA filtrenin açılımı “High Efficiency Air Particulate” ‘dir ve basitçe anlamı yüksek verimli partikül filtresidir.

HEPA filtredeki HEPA terimi, toz partiküllerini, çok küçük haşereleri ve havada bulunan diğer alerjenleri işaret etmektedir.

HEPA filtrenin amacı , bu partiküller süpürgenizin içerisine emildiğinde, eksoz kısmından dışarı çıkmalarını engellemektir. Hepa filtre buyüzden bu partiküllerin tutulmasını sağlayarak sizi korumayı hedefler.

HEPA filtre için sayılarla ifade edilen farklı filtreleme derecelendirmeleri mevcuttur. HEPA filtre 14 en yüksek filtreleme derecesini belirtir, rakam azaldıkça süpürgenizden bu partiküllerin çıkmasına daha fazla izin veriyorsunuz demektir.

  Her bir litre havadan max. geçebilen 0,1mic. partikül sayısı 
Filtre HEPA 14 5
Filtre HEPA 13 50
Filtre HEPA 12 500
Filtre HEPA 11 5000
Filtre HEPA 10 15000

HEPA filtre evinizdeki temiz havayı korumayı amaçlamaktadır fakat bu aynı zamanda elektrikli süpürgenizdeki sızdırmazlık gibi diğer etkenlerede bağlıdır.

Tüm havanın elektrikli süpürgeniz tarafından emilmesi ve HEPA filtreden geçmesi önemlidir, dışarı sızıntı olmamalıdır, bu sızıntı süpürgenizden dışarıya bazı zararlı partiküllerin tahliye olmasına neden olabilir.

Özet olarak, HEPA filtre bu alerjik ve zararlı partiküllere karşı ilave bir bariyer olarak düşünülebilir, kullananların sağlık ve rahatı için tasarlanmıştır, özellikle de toza ve mitelara ve alerjik partiküllere karşı hassas kullanıcılar için.